supa de legume in cos de secara
Buna ziua
Supa de legume
2 dovlecei
2 ardei graşi verzi
1 rădăcină pătrunjel
1 rădăcină ţelină
frunze ţelină
2 morcovi
4 cartof
sare
piper pisat
2-3 lingurite ulei de măsline
200 ml smântâna (optional)
Apa
Pentru coș
400 gr făină de secară
20 gr drojdie uscata
2 linguri ulei
Apa
Mod de preparare
Se curăţă şi se spală toate legumele şi zarzavaturile, se pun într-o oală cu apă cu sare şi uleiul de măsline. Se acoperă cu un capac şi se lasă să fiarbă, la foc potrivit.Legumele fierte se scot în sită şi se lasă câteva minute să se răcorească apoi se aleg. Se opresc morcovii și cartofii, dovleceii se taie cubulețe şi se pun în zeama în care au fiert, iar restul legumelor se dau la o parte.
În supa de legume se adaugă sare şi piper, după preferinţă, şi se serveşte ornată cu mult pătrunjel verde.
Amesteca ingredientele pentru coș si facem aluat. Lasam 30 de miute la loc cald.Acest aluat îl punem pe castroane întoarse si le coacem la foc mediu. Servim supa în acest cos.
2 dovlecei
2 ardei graşi verzi
1 rădăcină pătrunjel
1 rădăcină ţelină
frunze ţelină
2 morcovi
4 cartof
sare
piper pisat
2-3 lingurite ulei de măsline
200 ml smântâna (optional)
Apa
Pentru coș
400 gr făină de secară
20 gr drojdie uscata
2 linguri ulei
Apa
Mod de preparare
Se curăţă şi se spală toate legumele şi zarzavaturile, se pun într-o oală cu apă cu sare şi uleiul de măsline. Se acoperă cu un capac şi se lasă să fiarbă, la foc potrivit.Legumele fierte se scot în sită şi se lasă câteva minute să se răcorească apoi se aleg. Se opresc morcovii și cartofii, dovleceii se taie cubulețe şi se pun în zeama în care au fiert, iar restul legumelor se dau la o parte.
În supa de legume se adaugă sare şi piper, după preferinţă, şi se serveşte ornată cu mult pătrunjel verde.
Amesteca ingredientele pentru coș si facem aluat. Lasam 30 de miute la loc cald.Acest aluat îl punem pe castroane întoarse si le coacem la foc mediu. Servim supa în acest cos.



Sa nu fie cu suparare, dar nu e explicata bine aceasta reteta. Spuneti asa: "Se opresc morcovii și cartofii, dovleceii se taie cubulețe şi se pun în zeama în care au fiert, iar restul legumelor se dau la o parte." Adica cum? Morcovii si cartofii se opresc,si restul legumelor se dau la o parte. Care legume.? Si cu morcovii si cartofii ce mai facem? Ii aruncam? Si ce sunt bilutele acelea in cos? Parca ar fi perisoare. Pe bune nu e redactata bine. Va rog recititi si precis imi dati dreptate.
RăspundețiȘtergere